فروش ویژه تبلیغات متنی 6 ماه سایت 40000 تومان

تماس با ما

ایمیل : enjoycs@ymail.com

تلگرام : https://t.me/sarvsub

خانه » ریپرتاژ » لوله پلی اتلین و کاربرد آن

لوله پلی اتلین و کاربرد آن

لوله پلی اتیلن و کاربرد آن

لوله پلی اتلین و کاربرد آن

ساده ترین تعریف برای  لوله پلی اتیلن  آن است که این تجهیزات از ماده ای شیمیایی به نام پلی اتیلن ساخته شده اند. البته ذکر این نکته الزامی است که خود ماده پلی اتیلن حاصل از پلیمرازسیون مونومرهای اتیلن می باشد. این ماده به دلیل داشتن خاصیت ترموپلاستیک در دسته مواد گرمانرم قرار می گیرد و این ویژگی به این معنا است که می توان ماده پلی اتیلن را در اثر گرما و فرآیند ذوب تغییر شکل داد.

پلی اتلین با چگالی متوسط

پلی اتیلن از لحاظ مقاومت راندمان بسیار بهتری و همچنین مقاومت و ضربه پذیری بالایی است به طور معمول این نوع پلی اتیلن جهت تولید بسته بندی و درب بطری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی اتلین با چگالی بالا

پلی اتیلن با چگالی بالا در مقایسه با سایر پلی اتیلن ها دارای ساختار زنجیره ای تبلور بالاتری می باشد، به همین خاطر از ساختار بسیار فشرده تری و همچنین چگالی بالاتری بهره مند است و به همین دلیل به آن پلی اتیلن سنگین نیز میگویند این محصول دارای شاخه های جانبی کمتری نسبت به سایر پلی اتیلن ها است.

انواع لوله پلی اتلین

لوله های پلی اتیلن انواع مختلفی داشته و در چندین دسته تقسیم بندی می شوند در ادامه به معرفی انواع لوله پلی اتیلن می پردازیم

لوله پلی اتلین تک جداره

یکی از انواع لوله پلی اتیلن نوع تک جداره آن است بهبهان لوله های پلی اتیلن فشار قوی نیز گفته می شود کاربرد این نوع لوله ها جهت انتقال سیالات مجازی بوده که تحت فشار هستند. نام این لوله ها به دلیل به کارگیری یک لایه جهت پوشانندگی آنها تک جداره، نامگذاری شده است. نام های پلی اتیلنی تک جداره نیز انواع مختلفی دارند کاربرد این نوع لوله ها بیشتر در زمینه صنعت آبیاری قطره ای کشاورزی می باشد از دیگر کاربردهای این ها می توان به آبرسانی گازرسانی پروژه های نفتی آتش نشانی و همچنین انتقال آب شرب اشاره کرد.

لوله های دوجداره

از لوله های پلی اتیلن از دو لایه تشکیل شده اند که شامل یک لایه درونی با سطحی صاف و یک لایه بیرونی موج دار هستند. به طور کلی این لوله ها به دو شکل مختلف به تولید می رسند.

  • لوله کاروگیت
  • لوله اسپیرال

در ادامه متن به توضیح هریک از این لوله خواهیم پرداخت.

لوله های پلی اتلینی  آبیاری

با وجود این که این لوله به گونه زیرمجموعه لوله پلی اتلین تک جداره هستند، اما به دلیل این که کاربرد بسیار زیادی در قسمت کشاورزی و آبیاری دارند، در دسته بندی جدا قرار گرفته اند‌. این لوله ها نیز دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از:

  • لوله های آبیاری با چگالی پایین
  • لوله های پلی اتلین با چگالی بالا

لوله PEX

این نوع از لوله ها به لوله پلی اتلین شبکه ای شناخته شده است. اصلاح کردن لوله های پلی اتلینی جهت بالا بردن مقاومت در مقابل طول عمر و دما موجب تولید لوله PEX  می گردد. چگالی این لوله ها نیز از حد متوسط رو به بالا می باشد.  به دلیل این که این لوله ها در برابر دما از مقاومت زیادی برخودار هستند، جهت استفاده در آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید برای خرید انواع لوله پلی اتلین به سایت صنعت پلیمر ایران مراجعه کنید. در ادامه متن به شرح ویژگی های لوله کاروگیت و اتصالات لوله پلی اتلین می پردازیم.

اتصالات لوله پلی اتلین

اتصالات لوله پلی اتیلنکاربرد زیادی دارند.واز انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و هزینه نصب این نوع اتصالات بسیار پایین می باشد.

کاربرد اتصالات لوله پلی اتلین

همانطور که گفته شد این محصولات دارای کاربردهای مختلفی هستند. این کاربردها عبارتند از:

  • سیستم آبرسانی

جهت انتقال آب در سیستم های روستایی و یا شهری و همچنین میان شهری از لوله های اتلینی آبی استفاده می گردد. به همین خاطر بکارگیری اتصالات لوله پلی اتلین در آبرسانی ها بسیار رواج دارد.

  • انتقال گاز

برای صادرات و یا انتقال نیز از لوله های آبی استفاده می شود. برای اتصال این لوله اتلینی اتصالات لوله پلی اتلینی را مورد استفاده قرار می دهند‌.

  • انتقال مواد شیمیایی

به دلیل این که پلی اتلین ها در مقابل خورندگی اسید، مواد شیمیایی و همچنین مواد قلیایی مقاوم‌ می باشند، بنابراین بهترین انتخاب جهت منتقل کردن مواد شیمیایی هستند. اتصالات لوله پلی اتلین نیز برای اتصال این لوله ها از کاربرد مهمی داشته و از اهمیت ویژه ای برخوردار است‌.

ویژگی اتصالات پلی اتیلن

اتصالات پلی اتیلن مقاومت خیلی بالایی در برابر شکستگی دارند، این نوع اتصالات در مقابل ترک خوردگی های مختلف نیز از مقاومت خاصی برخوردارند.

اتصالات کاروگیت در برابر فشار و ضربه دارای مقاومت بالایی می باشند.

اتصالات پلی اتیلن در مقابل خوردگی و هر گونه ساییدگی نیز مقاوم هستند، لوله پلی اتیلن در مقابل زنگ خوردگی نیز درجه مقاومت بالایی دارند.

این محصولات در برابر ارتعاشات خاصی همانند زمین لرزه مقاوم هستند.

عدم رسوب گیری از ویژگی های اصلی این اتصالات در ارتباط با لوله های پلی اتیلن است.

از مهم ترین ویژگی های اتصالات پلی اتیلن مربوط به صاف و صیقلی بودن جداره های داخلی و خارجی لوله می باشد.

لوله کاروگیت

سطح داخلی لوله کاروگیت زرد رنگ است، این محصول از سطح صاف و صیقلی برخوردار می باشد.

لوله کاروگیت در کارخانه های ساخت لوله پلی اتیلن طراحی می گردد و در سایزهای مختلفی ساخته می شود.

این نوع لوله در سایزهای 110 میلی متری ساخته می شود، در زمینه های خاصی از لوله های باکیفیت کاروگیت به کار می رود.

کاربرد لوله کاروگیت

لوله کاروگیت در زمینه زهکشی مورد استفاده قرار می گیرد، این محصول را برای حمل آبراه ها نیز به کار می برند.

در زمینه شبکه فاضلاب شهری از اتصالات کاروگیت به کار می رود.

این لوله را در ارتباط با شبکه های آبرسانی در روستاها نیز استفاده می کنند. روش های مختلفی را برای اتصالات کاروگیت در نظر می گیرند، از روش های ساده در این زمینه به اتصال دادن لوله کاروگیت با واشر و کوپلر مربوط است.

از اتصالات پلی اتیلن می توان به اتصال کوپلر موفه دار اشاره کرد، این روش مصرف واشر کمتری دارد و خرید کوپلر کمتری صورت می گیرد.

برای اتصال دادن لوله هایی با سایز بالا از اتصالات کمربند و واشر استفاده می شود.

آدرس : تهران شاد آباد بهاران 1 بلوکبلوک21 پلاک12

شماره تماس:09120189678

آدرس سایت : https://sanatpolymeriran.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.