خانه » خبر » اخبار سینما » نگاهی به بسته شدن سرور سایت‌های دانلود فیلم و واکنش نماوا به آن

نگاهی به بسته شدن سرور سایت‌های دانلود فیلم و واکنش نماوا به آن

نگاهی-به-بسته-شدن-سرور-سایت‌های-دانلود-فیلم-و-واکنش-نماوا-به-آن

نگاهی به بسته شدن سرور سایت‌های دانلود فیلم و واکنش نماوا به آن

سرور سایت‌های مختلف دانلود فیلم از جمله دیبا موویز، 30nama، فردا دی‌ال و موارد دیگر اخیرا غیرفعال شده که این موضوع حاشیه‌هایی در پی داشته و با واکنش سایت نماوا هم روبه‌رو شده است.

 

در چند وقت اخیر، سایت‌های فعال در زمینه دانلود فیلم با حاشیه‌های مختلفی روبه‌رو شده‌اند؛ به طوریکه کمی قبل‌تر شاهد غیرفعال شدن سایت مشهور تاینی موویز بودیم که در آن زمان هم حاشیه‌های مختلفی به راه انداخت اما موج اصلی غیرفعال شدن سرور این سایت‌ها، از چند روز پیش آغاز شد که در اثر آن لینک‌های دانلود سایت‌های مختلفی از جمله دیبا موویز، 30nama، فردا دی‌ال و تعداد زیاد دیگری سایت از دسترس خارج شدند. این موضوع، با واکنش مدیران برخی از این سایت‌ها روبه‌رو شد و برای مثال یکی از ادمین‌های سایت دیباموویز ساعاتی پس از غیرفعال شدن سرور‌های این سایت اعلام کرد که این کار، در پی شکایت سایت‌های VOD از جمله نماوا صورت گرفته است و آن را در ادامه درخواست این سایت‌ها برای حذف نسخه‌های دوبله فیلم‌ها دانست؛ پستی که البته چند ساعت بعد از کانال تلگرام رسمی دیباموویز حذف شد.

اما با وجود حذف شدن این پست، ادعای مطرح‌شده واکنش سایت نماوا را در پی داشته است و این رسانه با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرده که آن‌ها نقشی در این تصمیم نداشته‌اند و غیرفعال شدن سرور‌ سایت‌های دانلود فیلم تصمیمی است که مستقیما توسط دادستانی کل کشور گرفته شده و حتی نامه رسمی آن هم موجود است که در ادامه می‌توانید تصویر این نامه را مشاهده کنید که می‌توانید با کلیک روی آن نامه را در سایز بزرگ هم بخوانید:

بیشتر بخوانید :   زمان اعلام نتایج کنکور سراسری و کارشناسی ارشد ۹۹ اعلام شد

نامه دادستانی سایت‌های دانلود فیلم

همچنین متن رسمی بیانیه نماوا در واکنش به این اتفاقات بدون کوچک‌ترین تغییری به شرح زیر است:

خاموش شدن سرورهای تعدادی از سایت‌ها در روز گذشته، طبق دستور کتبی مقامات قضایی کشور روی داده است. چه آن که حسب تکلیف قضایی تصریح شده برای شرکت‌های ارایه دهنده خدمات میزبانی در سراسر کشور، ارایه سرویس به دامنه‌هایی که فیلتر هستند، غیرقانونی است و جرم محسوب می‌شود.

در ادعای مطرح شده توسط مدیر سایت دبیا مووی گفته شده است که این مشکل برای سایت‌های فیلم اتفاق افتاده است، درحالی‌که این دستور برای توقف ارایه خدمات به کلیه دامنه‌های فیلتر شده است و هیچ ارتباطی به محتوای دامنه ندارد و شنیده ها حاکی از آن است که روز گذشته سایت‌های مختلف فیلم، دانلود، موسیقی و … با خاموشی سرورهایشان روبه‌رو بوده‌اند. بنابراین این ادعا درباره اینکه شکایتی برای توقف فعالیت سایت‌های فیلم صورت گرفته است، صحت ندارد.

هرچند نماوا از محل میزبانی سایت دیبا مووی اطلاعی ندارد، اما قطعا خاموشی سرورهای ایشان توسط شرکتی صورت گرفته است که میزبانی این خدمات را برعهده داشته است و بی تردید نماوا نقشی در این‌باره نداشته است.

متاسفانه این اولین‌بار نیست که جوسازی و مطرح ساختن ادعای غیرحقیقی توسط دیبا مووی اتفاق می‌افتد. با وجود ادعای مطرح شده و جو سازی صورت گرفته توسط این سایت، حقیقت ماجرا این بوده است که این سایت، مدت‌های طولانی کلیه دوبله‌های انجام شده توسط نماوا را به نام خود منتشر می‌ساخت و جالب آن‌جاست که با وجود چندین و چندین بار تذکر و درخواست، این روند همچنان ادامه داشت، تا اینکه نماوا برای دفاع از حقوق خود، موضوع شکایت را مطرح ساخت و دیبا مووی در پاسخ به این شکایت، به‌جای حل مشکل شروع به فحاشی، جوسازی، اتهام و … در فضای مجازی علیه نماوا کرد که خود یک جرم محسوب می‌شود. با این همه، نماوا دوباره پی‌گیری را ازطریق مذاکره با این دوستان پیش برد و طی مذاکره‌ی انجام شده در آن زمان، قرار شد کلیه دوبله‌های نماوا از سایت دیبامووی حذف گردد و نماوا نیز شکایت خود را باز پس گیرد.

پس از توافق یاد شده، آنچه از سوی نماوا روی داده است، چیزی به جز چشم‌پوشی از جرایم واقع شده و عمل به توافق نبوده است و قطعا” نماوا هیچ‌گونه نقشی در فرایند دستور قضایی صادر شده از سوی دادستان برای عدم ارایه خدمات به دامنه های فیلتر شده (فارغ از نوع فعالیت دامنه) نداشته و ندارد و ضمن رد قاطع این ادعا، قطعا این حق را برای خود محفوظ می دارد که پی‌گیری‌های قانونی مورد نیاز علیه جوسازی، حمله سایبری و اتهام‌های کذب و دروغین مطرح شده از سوی مدیر این سایت را به‌صورت جدی انجام دهد.

منبع کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه زومجی

بیشتر بخوانید :   اگر زمینی به سفر اربعین می‌روید از این نکات مهم غافل نشوید!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]