مجله اینترنتی سرو دانلود

خانه » ریپرتاژ » 5 تجربه به یادماندنی در تور یزد

5 تجربه به یادماندنی در تور یزد

تور یزد

5 تجربه به یادماندنی در تور یزد

شهر یزد از دیربار مامن امنی برای کاروانیانی بوده است که برای گذر از بیابان های مرکزی ایران هر قدم را با احتیاط بر میداشتند و به محض دیدن دروازه های این شهر نوری از اسایش و ایمنی بر آنها مستولی می گشت. قلعه ی سر یزد، مجموعه ی امیرچخماق و باروهای کهن اطراف شهر یادگار روزگار رونق این شهر به عنوان مرکز تجاری بر سر راه ابریشم است. امروزه اما سفر به یزد به یکی از گزینه های محبوب ایرانیان تبدیل شده و در عین حال پس از پیوستن آن به لیست آثار فرهنگی یونسکو نیز اماده پذیرایی از گردشگران خارجی گشته است. در این مقاله ی کوتاه با عنوان پنج تجربه ی به یاد ماندنی در سفر به یزد سعی داریم تا شما را با فعالیت های آشنا بکنیم که شیرینی سفر به یزد را برای شما دوچندان خواهد کرد.

معماری چشم نواز خشتی

یکی از مهمترین ویژگی های معماری ایرانی تطابق با محیط است بنابراین معماری کویری نیز در تناسب با محیط بهترین ها را برای سکونت به انسان هدیه می داده است. بافت تاریخی یزد آکنده از هنر ایرانی و عرصه شکوهمند تبحر معماران و شهروندانی است که کارامدترین روش ها را برای زیستن در آب و هوای گرم کویر به یادگار گذاشته اند. بادگیر، تاق های خشتی بلند، رخ نمایی، فیروزه ی کاشی، رقص آب و تلالو شیشه های رنگین ارسی، حیاط های وسیع و جلوه ی سایه سار درختان سرو انار تجربه ای بی نظیر از درک مفاهیم معماری کویری ایرانی را در سفر به یزد برایتان به ارمغان خواهد داشت.

 عطر هل و زنجبیل

هر شهری در ایران نشانه ی خاص خود را دارد برخی از آنها حتی عطر اختصاصی خود را نیز دارند؛ همه ی ما شیراز را به عطر بهارنارنج و بهار دل انگیزش می شناسیم اما وقتی به یزد فکر میکنیم عطری از هل، زنجبیل و دارچین در تناسب با طعم شیرینی های بی نظیر آن ذهن ما را پر میکند. در سفر به یزد خرید سوغات ویژه آن به ویژه شیرینی یزدی که به داشتن طعم شیرین و بوی دل انگیز معروف است را از دست ندهید.

بازارهای تاریخی، دالان هایی به بلندای تاریخ 

بازارهای ایرانی تنها محل و خرید فروش نیستند بلکه به گونه ای طراحی شده اند که موجب همبستگی بیشتر افراد و همدلی شوند. بسیاری از تصمیم های بزرگ تاریخی در بازارها و میدان های اصلی شهرها گرفته شده است. وجود مسجد، آب انبار، تکیه و حسینه مختص به بازارها نیز از نشانه های تاکید بر این همبستگی است. بازارهای کهن یزد همچون بازار خان و راسته های معروف آن مثل طلافروشان، پارچه فروشان، مسگرها و … نه تنها عرضه و خرید را برای شهروندان آسان میکرد بلکه موجب می شد تا افراد برای ساعاتی گرد هم آمده و در مورد مسائل مهم گفت و گو کنند. در سفر به یزد بازدید از این بازارها را فراموش نکنید و تا حدامکان با بازاریان گفت و گو کنید و از مهمانوازی و تجربه های آن ها بهره مند شوید.

آشنایی با آثار زرتشتیان

دین زرتشتی به واسطه ی سبقه ی تاریخی آن برای همه ایرانیان محترم است و بسیاری از ایران دوستان به آشنایی بیشتر با این دین الهی علاقه مند هستند. یزد یکی از پایگاه های مهم سکونتی زرتشتیان در جهان است. این شهر، بستر جذابی برای آشنایی با این دین را فراهم می کند چراکه در هر گوشه ی آن اثری تاریخی و فرهنگی مرتبط با جامعه ی زرتشتیان به چشم میخورد. آتشکده ی ورهرام، دخمه یا برج خاموشان، آب انبار رستم گیو، مجموعه ی مارکار شامل میدان، ساعت، موزه و همچنین بناهای عام المنفعه همچون بیمارستان های بهمن، گودرز، دبیرستان کیخسروی و … از جمله میراث زرتشتی که بازدید از برخی از انها دریچه ی نوین روا به روی چشم شما خواهد گشود.

شبی در کویر

ایران سرزمین چهارفصلی است که در هر گوشه ی آن طبیعت به بهترین نحو رخ نمایی می کند، در این سال ها به طیف علاقه مندان به کویرگردی روز به روز افزوده شده است. یکی از بهترین تجربه ها در سفر به یزد مشاهده ی کویرهای بکر اطراف آن است به واسطه ی کمپ های کویری فعال آن امکان حضور در کویرها بسیار راحت شده است. اگر به یزد سفر کردید شبی را به اقامت در کویر و کسب آرامش از سکوت و آسمان پرستاره ی آن اختصاص دهید. شرکت گردشگری مینیاتور یزد به واسطه ی سابقه بی نظیر آن در برگزاری تورهای خصوصی و گروهی کویریزد یکی از بهترین انتخاب ها برای بهره گیری از تورهای یزدگردی و تورهای کویرگردی یزد است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.